Sommarkalendariet

Spelmannens sommarkalendarium, de uppgifter som nått tidningens redaktion till sommar-utgåvan:

SPELMANNENS SOMMARKALENDARIUM 2018:

juni:

1 Daniel &Emma Reid, Brogärde, Järna.


1-3 Stämma Sågbacken, Havsnäs, Strömsund.

2 Rimbostämman.


2 Hagsta ́stämman, Perstorp kl 14.

2 Aspeboda spelmanslag, Furudals bruk kl 19.30.


2 Disastämman. Disagården Uppsala kl 13.


2-3 Skurupsfestivalen.


2-3 Kurser i Boda.


2-6 Låtspelskurs för barn o unga i Boda.


3 Stämma Skogberga spel-mansgård, Täby kl 13.


4 Ton & Tanke, Sundborns kyrka kl 19.


5 Musikgruppen RAA, Nynäshamn kl 13.


5 Stämma Hersby gård, Sollentuna kl 15.


5-6 Kurser i Boda.


6 Spelträff Gammeltomten, Los.

6 Stämma Krusenstjernska gården, Kalmar. 070-5976784.


7-10 Ransätersstämman.

8-10 Stämma Malå. 070-520 51 45.


9 Stämma Eds hembygdsgård, Sollefteå.


10 Stämma Tallmon, Lindefallet kl 13.

13-17 Låtkurs, Ton & Tanke.

14 Ahlberg, Ek & Roswall, Långrådna Gästgiveri.

15 Daniel & Emma Reid, Ljungby berättarfestival.

15-16 Stämma Jamtli, Öster-sund.


15-17 Degebergastämman.

15-17 Stämma Gammelstad.

16 Spelträff i Högfors, Ljus-narsberg kl 15. 073-086 24 58.


16-17 Gille & Österbystämman, Österbybruk.


17 Stämma Bråtadal, Svartrå kl 14.


17-20 Side by Side Folk, ungdomsläger Göteborg.

17 Folkbus Skokloster k:a kl 15.


17 Stämma Hembygds-berget, Ringarum.

20-21 Hälsinge Låtverkstad ”En sann historia”, Trä-teatern Järvsö.

21-24 Midsommarstämma Ven.

24 Stämma Härkeberga, En-köping kl 13.

25 Lars Hökpers, Matts Arn-berg m fl, Boda gammel-gård kl 19.

25-29 Barn- o ungdomsläger Röstånga, Gillastig. 0709-586 889.

25-29 Sörmlands låtläger Julita.

26-1/7 Zornmärkesuppspelningar, Delsbo.

27 Jaerv, Eskilstuna.


27 Five Folk Festival, Kungsträdgården, Stockholm.

28 Lyset i Forsen, Nyfiket, Rättvik kl 14.

28-6/7Ethno Rättvik.

29 Jaerv på Café 93, Jönköping.


29-30 Kurser m bl a Malin Foxdal, Per Gudmundson o Ulf Störling, St Persgården Leksand.

29-2/7 Tobaksspinnarstäm-man, Nås.

30 Grupper från Ethno, Nyfiket, Rättviks gammelgård kl 13.

30 Jaerv på Bjärka Säby slott, Linköping.

30 Kurser i sång, spel o dans, Delsbostämman.

30 Stämma Leksand.


30 Spelträff Vänga kvarn, Borås.


30-1/7 Stämma Västanå, Viksjö.


31 Khala Uma, Nyfiket, Rättviks gammelgård kl 16.

juli:

1 Jaerv i Christinae kyrka, Alingsås.


1 Spelträff Varnum. 0738-26 77 21.


1 Långbacka, Willemark, Rydberg, Boda k:a kl 18.

1 Delsbostämman.


1 Folkbus & RAA, Kungsträdgården, Stockholm.

1-2 Kurs i stämspel med Adrian Jones, Folk-musikens Hus, Rättvik.

2 Jaerv på Brännö varv, Göteborg.


2 Aslak Brimi kvartett, Boda Gammelgård kl 19.


2 Bölja/Härdelin, Folkmusikens Hus, Rättvik kl 15.

2 Folk & Dans i Svaben, Svabensverk.


2 Pelle Gustafsson m vänner, Sundborns k:a kl 19.

2-3 Nybörjarkurs i fiol för vuxna m Maria Jonsson, Folkmusikens Hus, Rättvik.

3 Kaffekask, Nyfiket, Rättviks gammelgård kl 14.

3 Rättviks spelmanslag, Rättviks k:a kl 17.


3 Rättviks spelmanslag, Vikarbyns bystuga kl 20.

4 Five Folk Festival, Kungsträdgården, Stockholm.

4 Jaerv i Skallsjö k:a, Lerum.

4 Bingsjöstämman.


5 Stämma Östbjörka.

5 Jaerv i Sävedalens k:a, Partille.


5 Ethno, Rättviksparken kl 19.


6 Bodastämman.


6 Hornblåsarstämma Karl Tövåsen, Rättvik.


6 Sigrid Moldestad, Boda k:a kl 18.

6-8 Stämma Café Kajutan, Skellefteå.


7 Gunnel o Paula Testad, Åhls k:a kl 19.

7 Berglund, Hederos & Willemark, Rättviks k:a kl 21.

7 Folkmusikfest Stripa gruv-miljö, Guldsmedshyttan kl 15.


7 Stämma Hembygdsgården, Myckleby, Orust kl 13.


7-8 Norrbostämman.


8 Stämma Frötuna kl 13.

8 Viskurs m Ulrika Bodén, Norrbostämman kl 11.


8 Folkbus, Farstastrandkyrkan, Stockholm kl 18.

9 GKN5, Boda gammelgård kl 19.

9 Spelträff Beckas stuga Ulricehamn kl 17. 073-826 77 21.


10-15 Nordlek, Falun.


11 Gunnel o Paula Testad, Kista k:a kl 12.


11 Hans Kennemark, Pelle Gustafsson & Stefan Wingefors, Röks k:a kl 19.

12 Kennemark, Gustafsson & Wingefors, Vadstena klosterkyrka kl 20.


13 Quilty, Folkmusikens Hus, Rättvik kl 16.

13-14 Stämma i Hakarp, Ydre. 070-674 08 19 .

13-15 Stämma Fromheden, Norsjö.


13-15 Bjuråkersstämman.


14 Stämma Börjesgården, Hällesåker kl 13.


14 Stämma Abramsgården, Medåker, Arboga kl 14.

15 Gunnel o Paula Testad, Botkyrka k:a kl 17.


16 Täpp Jenny Nylander & Stina Back, Boda gammelgård kl 19.


16-20 Nyckelharpskurs, Eric Sahlström Institutet Tobo.

16-22 Popkollo Folkmusik, Mölndal. popkollo.se.

16-22 Ålstalägret, ungdomsläger Stöde. 060-58 93 27.

17 Hans Kennemark, Pelle Gustafsson & Stefan Wingefors, Svärdsjö k:a kl 19.

18 Folklåt, von Echstedtska gården, Kila.

18 Lyset i Forsen m fl, Kungsträdgården, Stockholm.

18 Folkbus Ryttene kyrka, Västerås kl 19.


18 Gunnel o Paula Testad, Hammarby k:a kl 12.

18 Ahlberg, Ek & Roswall, Sundsvallss kammarmusikfestival.


18 Spelträff von Echstedtska gården Kila, Säffle kl 15.

19 Folkbus duo Överjärna kyrka kl 11.


19-22 Burträsksvängen.


20 Jaerv på Björkenäsgården, Hampetorp.


20-21 Stödestämman, Huberget Stöde. 070-2412734.

21 Eric Sahlström-stämman, Vendel, kl 13.

22 Ljungbackastämman, Ebbalycke kl 08.

22 Stämma Hembygdsgården Trostorp, Trosa.

22 Spelmännens dag, Gammelvala, Brunskog.

23 Boda Mollkapell, Boda gammelgård kl 19.

24 Nyfikets Husband, Café Nyfiket, Rättvik kl 14.

26 Sousou & Maher, Kungsträdgården, Stockholm.

26-28 Korröfestivalen.

27-28 Spelträff i Anebro bygdegård, Rölanda, Ed.

27-29 Durspelsstämma Ankarsrum.


28 Stämma Bräcke hem-bygdsgård, Tjörn, kl 13. 0730-771897.


28 Dans- och spelstämma, Anundsjö.


29 Stämma Vallby Friluftsmuseum, Västerås, kl 13.

29 Stämma Rävemåla hembygdspark.

29 Vikstadagen kl 12.

30-3/8 Sommarkurser Malungs folkhögskola.

augusti

1 Gunnel o Paula Testad, Tyresö k:a kl 19.


1-5 Smålands ungdomsläger, Gransnäs, Aneby. 0733-83 68 49.


2 Pelle Gustafsson m fl, Mora kyrka kl 19.

2-4 Urkult, Näsåker.

2-4 Folkmusikfest, Stjärnsund.

2-5 Stämma Oknö, Mönsterås.


3 Musik i sommarkväll, Öljehults kyrka.


3 Daniel & Emma Reid, Affären Svalsjö, Kisa.

3-4 Uddevalla folkmusikfestival.


3-5 Hytt Dreva, folk- och världsmusik, S Hyttan.

4 Stämma Odensåker 0708-18 74 28.


4 Stämma m kurser, Brevens bruk. 0706 410 310.


5 Stämma Hembygdsparken Rosenlund, Skatelöv kl 13.

5 Stämma Väsby kungsgård, Sala kl 13.


5 Stämma Vigelsboäng, Valö kl 13.

6-7 Västanå Folk Festival, Sunne.


7 Trolska Polska, Nyfiket, Rättviks gammelg. kl 16.

7-11 Ungdomskurs Vägsjöfors, Torsby.


8-12 Folk & Barock, kurs Ton & Tanke.


10-12 Stämma Furudals bruk.


10-12 Ornungastämman.

11 Stämma Parken, Abborrträsk kl 12.


11 Stämma Murberget, Härnösand. 0611-886 00.

11 Stämma Lönnamohagen, Kallinge.


12 Stämma Hembygdsgården, Västanfors kl 14.

12 Stämma Eldsberga hembygdsgård kl 13. 070-606 17 14.

12 Liv-Antesträffen, Boda, Järvsö kl 13.

12 Sjölanderstämman, Lunnabacken, Urshult kl 13. 070-5210574.

14-19 Rafnastämman, Ramsele.

15 Gunnel o Paula Testad, Hällefors k:a kl 19.

16 Stinnerbom, Stinnerbom & Dubé, Kungsträdgården, Stockholm.

16-19 Åsebrostämman.

17 Jaerv i Östra Silvbergs gruva, Säter.


17-18 Spelstinafestivalen, Torsåker.


18 Spel- o dansstämma Sol-vik, Eskilstuna.


18 Stämma Kungsträd-gården, Stockholm.


18 Ahlberg, Ek & Roswall m Ulrika Bodén, Lasses

Kvarter, Västerås.

22 Gunnel o Paula Testad, Järfälla k:a kl 19.

23-26 Dragspelsstämma Örby.


24-26 Ovansjöfesten.


25 Stämma Dalsland center, Håverud.


25 Jubileumsfest, ÖLFM 90 år, Lerbäck. 076-8276062.

26 Spelträff Tyresta by, Stockholm. 0702665191.

26 Häveröstämman Hallstavik kl 13.

September

1-2 Kurs i Viksta-Lasselåtar, Björklinge.


2 Stämma Kinnared kl 15. 070-366 61 67.

2 Folkmusik på Vretas, Valbo.

7-9 Lekstugestämma, Toftabo, Eslöv.


15 Spelträff Hembygdsparken, Lerum kl 13.


15 Hudiksvängen, Hudiksvall.

21 På andra sidan Swede Hollow, Allégården, Göteborg.


21-23 Låtar på gränsen, Sälens Högfjällshotell.


22 Folkmusikfest Disponentvillan, Ekebybruk, Uppsala kl 13.30.


28-30 40-årskalas Allégården, Göteborg.


29 Durspelsträff Inlandsgården, Kärna, Kungälv kl 13. 0705-22 01 15.

med reservation för fel och ändringar!